Istog dana kada su mještani MZ Beranselo ispred Skupštine Crne Gore tražili od poslanika da prestanu da ćute na kršenje Ustava i zakona i da spriječe sistemsko nasilje izvrše vlasti nad njima, Vlada je formirala posebno tijelo koje ce se baviti zaštitom državnih interesa i državne svojine.
U saopštenju datom na sajtu Vlade nesporno opravdani protest mještana zbog ugroženog prava na zdravu životnu sredinu, prikazan je kao da ima političku pozadinu, što je ustvari i najbolji dokaz nemoći i potvrda višegodišnje pogrešne politike u oblasti upravljanja otpadom.
Umjesto da priznaju da se do sada oblast upravljanja otpadom, kao ni ostale iz domena zaštite životne sredine, nije nalazila u vrhu prioriteta i javno zahvale mještanima MZ Beranselo i ekološkim organizacijama što su alarmirali javnost, donosioci odluka nastavljaju sa pokušajima manipulacija javnosti.
Da nije tužno bilo bi smiješno tvrditi da je državni interes to što lokalne uprave i njihova javna komunalna preduzeća svjesno krše Zakon o upravljanju otpadom, a da ih upravo Vlada lošim politikama i neefikasnom i selektivnom primjenom zakona zapravo podstiče na tako nešto.
I tu dolazimo do onoga što je više svima jasno. U Crnoj Gori očigledno postoji razlika između državnog i javnog interesa. Umjesto da tu stavimo znak jednakosti, primjećujemo da je u praksi često privatni interes pojedinaca ili grupica ispred javnog, što ga u stvari čini državnim interesom.
Ipak teško je bilo očekivati da će se u ekološkoj državi koja je ispod svake cijene rasprodala gotovo sve najvrijednije resurse, pogotovo prostor, nelegalne deponije opasnog otpada biti tretirane kao državna svojina i državni interes.
Šta će biti sledeće?
Možda će ekološki aktivisti postati državni neprijatelji?